Gabinet Reumatologiczny Warszawa

dr n. med. Andrzej Gietka

specjalista reumatolog i hepatolog

PORADNIK

Reumatoidalne zapalenie stawów / rzst /  jest przewlekłym zapaleniem stawów o nieznanej przyczynie. Ogromne znacznie w jej powstawaniu odgrywają czynniki autoimmunologiczne i genetyczne.. Głównymi objawami choroby są zazwyczaj symetryczne obrzęki i bóle stawów, najczęściej obwodowych, z towarzyszącą, niezwykle charakterystyczną sztywnością poranną. Choroba bardzo często prowadzi do trwałego uszkodzenia stawów , z następowym kalectwem. rzst jest chorobą układową, której towarzyszyć może wiele objawów pozastawowych np. niedokrwistość, osłabienie, guzki podskórne, zapalenie naczyń i wiele innych.

Rozpoznanie reumatoidalnego zapalenie stawów jest rozpoznaniem klinicznym. W większości przypadków doświadczony reumatolog może je postawić na podstawie samych objawów chorego i rozpocząć natychmiast leczenie. Konieczne jest zrozumienie, że badania laboratoryjne, takie jak czynnik reumatoidalny, anty CCP/ przeciwciała antycytrulinowe/, przeciwjądrowe maja tylko znaczenie dodatkowe. U 30 % chorych z jednoznacznym rzst badania te są ujemne i wówczas rozpoznajemy surowiczo-ujemne reumatoidalne zapalenie stawów.

Zmiany w badaniach radiologicznych są często charakterystyczne, niestety w późnych okresach choroby.

Dlatego tez o chorych z objawami zapalenia stawów zacząć należy od konsultacji reumatologicznej, a nie od wykonania , często zbędnych, nierzadko kosztownych/ usg, NMR, / badań dodatkowych