Gabinet Reumatologiczny Warszawa

dr n. med. Andrzej Gietka

specjalista reumatolog i hepatolog

PORADNIK

Wypukliny i przepukliny jądra miażdżystego / dyskopatie/ to choroby krążków miedzykręgowych znajdujących się między kręgami. Jądro miażdżyste ma galaretowatą konsystencję o otoczone jest dookoła mocnym pierścieniem włóknistym Dysk stanowi sprężysty amortyzator umożliwiający nam elastyczne przenoszenie obciążeń dnia codziennego. Gdy dochodzi do jego uwypuklenia, na przykład na skutek zwiotczenia pierścienia włóknistego dochodzić może do ucisku na unerwione tkanki i bólów okolicy lędźwiowej, pleców lub głowy i karku.

Całkowite przerwanie ciągłości pierścienia włóknistego z przepukliną jadra miażdżystego / wypadnięcie dysku/powodować może ucisk na korzenie nerwowe z bólem promieniującym do kończyny górnej lub dolnej , czyli rwę ramieniową lub kulszową.

Choroba dotyczy przede wszystkim ludzi młodych. W starszym wieku częstszą przyczyną jest choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa

Wbrew powszechnym opiniom do rozpoznania choroby nie jest niezbędny rezonans magnetyczny lub tomografia komputerowa. Rozpoznanie takie stawia się najczęściej na podstawie dokładnego badania lekarskiego,. Rezonans wykonać należy jednak  u chorych z rwą porażenną, zespołem ogona końskiego, chorych kwalifikowanych do leczenia operacyjnego.

Leczenie opiera się na lekach przeciwzapalnych i odpowiednim zachowaniu chorego. Niezwykle skuteczne, zwłaszcza w pierwszym okresie jest podawania nadoponowe krynoidów. Kluczowe znaczenie ma rehabilitacja ruchowa, jednak należy pamiętać, że jej przedwczesne rozpoczęcie może ogromnie utrudnić leczenie